کربنات سدیم
کربنات سدیم چیست
۱۳۹۷-۰۲-۳۱
کربنات سدیم سمنان
کربنات سدیم سمنان
۱۳۹۷-۰۳-۰۱

تولید کنندگان کربنات سدیم

چین بزرگترین تولیدکننده ی کربنات سدیم در جهان است. در سال ۲۰۰۹ تولید کربنات سدیم در این کشور بیش از ۱۹ میلیون تن (در حدود ۴۳ درصد تولید جهانی) بوده است. این کشور بزرگترین مصرف کننده کربنات سدیم در جهان است. پس از چین، آمریکا بزرگترین تولیدکننده جهان است. این کشور سالانه در حدود ۳٫۹ میلیون تن کربنات سدیم تولید می کند. جدول زیر بزرگترین تولید کنندگان کربنات سدیم جهان و میزان تولید آنها در سال ۲۰۰۹ را نشان می دهد.

نام کشور میزان تولید کربنات سدیم – میلیون تن
چین ۱۹٫۳۵
آمریکا ۱۹٫۳۱
روسیه ۲٫۳
ترکیه ۱٫۵
هند ۱٫۵
آلمان ۱٫۳
لهستان ۱٫۲
فرانسه ۱٫۰

همچنین عمده تولیدکنندگان جهانی شامل شرکت ها و گروه های تولیدی ذیل می باشند.

سهم نسبی (درصد) ظرفیت تولید (هزار تن) تولید کننده رتبه
۳۵٫۳ ۱۹۴۰۰ China ۱
۱۴٫۵ ۷۹۵۴ Solvay (US, Europe, Egypt) ۲
۹٫۹ ۵۴۶۰ Tata Chemicals (US, Europe, Kenya, India) ۳
۶٫۱ ۳۶۷۴ FMC (US) ۴
۵٫۱ ۲۸۱۰ OCI (US) ۵
۴٫۱ ۲۲۶۵ Nirma Group (US, India) ۶
۳٫۵ ۱۹۱۰ Ciech Group (Europe) ۷
۳٫۴ ۱۸۵۰ Russian Soda (CIS) ۸
۲٫۸ ۱۵۲۰ Soda Sanayii (Europe, Turkey) ۹
۲٫۱ ۱۱۵۰ Gujarat Heavy Chemicals (India, Rommania) ۱۰
۱۲٫۷ ۷۰۰۲ Other ۱۱
۱۰۰ ۵۴۹۹۵ Total

در شکل ذیل میزان مصرف کربنات سدیم در سال ۲۰۰۸ در مناطق مختلف در قالب نمودار ارائه شده

 

مصرف جهانی کربنات سدیم

بررسی عرضه و تقاضای جهانی

در حدود ۷۰ درصد از کربنات سدیم تولیدی جهان سنتزی و ۳۰ درصد آن از سنگ معدنی ترونا به دست می آید. میزان کربنات سدیم تولیدی در جهان در سال ۲۰۰۹ درحدود ۴۴ میلیون تن بوده است. در جدول زیر میزان کربنات سدیم تولیدی در جهان در سال های اخیر نشان داده شده است.

سال کربنات سدیم تولید شده در جهان – میلیون تن
۲۰۰۹ ۴۴٫۱
۲۰۰۸ ۴۵٫۶
۲۰۰۷ ۴۴٫۹
۲۰۰۶ ۴۲٫۶
۲۰۰۵ ۴۱٫۰

همانطور که این جدول نشان می دهد میزان عرضه و تقاضای کربنات سدیم از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ در حدود ۶٫۴ میلیون تن رشد داشته است و از ۰٫۴۱ میلیون تن به ۶٫۴۵ میلیون تن رسیده است که متوسط رشد آن ۵٫۱ میلیون تن در سال و معادل ۳ درصد در هر سال می باشد. اما در سال ۲۰۰۹ به دلیل بحران اقتصادی به وجود آمده در جهان، تقاضا برای این محصول کاهش یافته و در نتیجه تولید نیز کاهش یافته است. از سال ۲۰۰۹ به بعد عرضه و تقاضای این محصول باز هم رو به رشد بوده و پیشبینی می گردد سالانه ۲ الی ۳ درصد رشد داشته باشد. براساس پیش بینی SRI رشد مصرف این کالا برای پنج سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ بطور متوسط سالانه ۳٫۲ %بوده و در سال مبنای ۲۰۱۳به رقم ۵۴ میلیون تن خواهد رسید. ضمنا میزان ظرفیت نصب شده در سال ۲۰۰۸ میزان ۵۵ میلیون تن در سال می باشد.

مصارف عمده کربنات سدیم شامل ساخت شیشه، تولید مواد شیمیائی، شوینده ها و سایر موارد می باشد که میزان مصرف این ماده در هر یک از بخش های مذکوربدین شرح می باشد. نزدیک به نیمی از کربنات سدیم فرآوری شده در ساخت انواع شیشه مصرف می شود. نقش اصلی کربنات سدیم در تولید شیشه پایین آوردن دمای ذوب میباشد. همچنین کمتر از یک چهارم تولیدات این محصول در تولید مواد شیمیایی دارای سدیم و حدود ۸ درصد نیز در تولید شوینده ها به مصرف میرسد. مابقی نیز در تصفیه آب و صنایع مختلف مصرف می شود. جدول زیر الگوی مصرف این محصول را در جهان نشان می دهد.

نوع صنعت درصد مصرف
ساخت شیشه ۴۸٫۷ ٪
تولید مواد شیمیایی دارای سدیم ۲۲٫۷ ٪
تولید شوینده ها ۸٫۴ ٪
سایر مصارف ۲۰٫۲ ٪
مجموع ۱۰۰ ٪

تولید کنندگان کربنات سدیم در ایران

در ایران دو شرکت اقدام به تولید کربنات سدیم می کنند. شرکت کاوه سودا که با نام کربنات سدیم مراغه در بازار شناخته می شود و گروه صنعتی سهند با شرکت کربنات سدیم سمنان (ساکو) محصولات خود را عرضه می کنند.

مشاوره و استعلام قیمت
03134597127
09127309439