کربنات سدیم مراغه
تولید کنندگان کربنات سدیم
۱۳۹۷-۰۲-۳۱

کربنات سدیم چیست

سودا اش یا سدیم کربنات یکی از مهمترین مواد شیمیایی صنعتی است که به طور وسیعی در تولید دیگر فرآورده- های قلیایی، نمک های سدیم و . . . به کار می رود. سودا اش نام متداول سدیم کربنات بدون آب با کاربرد صنعتی است. کربنات سدیم، نمک سدیم اسید کربنیک است. این ماده در حالت عادی به صورت جامد سفید رنگ میباشد. سدیم کربنات در مقیاس صنعتی از طریق فرایند سولوِی و با استفاده از آمونیاک، سنگ آهک و نمک تولید می شود. یکی از مهمترین کاربردهای سدیم کربنات استفاده از این ماده در صنعت تولید شیشه است. در ادامه به طور کامل با کربنات سدیم چیست اشنا می شویم.

کربنات سدیم با نام های crystals soda, soda washing و ash soda نیز شناخته می شود. فرمول شیمیایی آن Na2CO3 است. این ماده دارای Number-CAS 8-19-497 می باشد. خلوص این محصول معمولا بر اساس مقدار Na2O گزارش میشود به طوریکه هر یک کیلوگرم سدیم کربنات دارای ۵۸۵٫۰ کیلوگرم Na2O می باشد.

شکل زیر ساختار شیمیایی سدیم کربنات را نشان می دهد.

ساختار-شیمیایی-کربنات-سدیم

کربنات سدیم نمک سدیم اسید کربونیک است. کربنات سدیم دارای یک بنیان آنیونی CO3-2 و دو بنیان کاتیونی Na+ است. این ماده به شکل کریستال های هپتا هیدرات، مونوهیدرات و دکاهیدرات وجود دارد. فرم مونوهیدرات آن دارای ۸۵ درصد وزنی سدیم کربنات بوده که به شکل کریستال های کوچک از کریستالیزاسیون محلول اشباع در دمای بالای ۳۵ درجه سلسیوس به دست می آید. فرم هپتاهیدرات دارای ۴۵ درصد وزنی سدیم کربنات است و در دمای ۳۲ الی ۳۵ درجه سلسیوس به دست میآید. فرم دکاهیدرات آن که soda washing  هم نامیده می شود دارای ۳۷ درصد وزنی سدیم کربنات است و در دمای زیر ۳۲ درجه سلسیوس به دست می آید. سدیم کربنات معمولا به شکل هپتاهیدرات وجود دارد که به به سهولت به فرم پودر سفید مونو هیدرات در می آید. سدیم کربنات دارای خاصیت قلیایی نسبتا قوی است و از خاکستر بسیاری از گیاهان قابل استحصال است.

این محصول بیش از ۵۰۰۰ سال است که مورد استفاده انسان قرار گرفته است. مصریان باستان شکل طبیعی نمک قلیایی ترکیبی شامل سدیم کربنات دکا هیدرات و سدیم بی کربنات را استفاده می کردند. آنها این نمک قلیایی را به عنوان صابون شستشو بکار می بردند. همچنین در تولید شیشه نیز از این ماده استفاده میکردند. در سال ۱۷۹۱ شیمیدان فرانسوی نیکلاس لبانس کربنات سدیم را به شکل امروزی تهیه نمود. تا اواسط قرن نوزدهم این محصول عمدتا از خاکستر گیاهان استخراج میشد و به همین دلیل نام ash soda بر آن نهاده شده است. سدیم کربنات هم به شکل طبیعی در طبیعت وجود دارد و هم از روشهای مختلف شیمیایی تولید میگردد. ماده معدنی آن ترونا نام دارد. قابل ذکر است که بزرگترین ذخائر طبیعی آن در رودخانهی سبز Wyoming 3 آمریکا واقع است.

کاربرد کربنات سدیم

  • ساخت شیشه: بیشترین مصرف کربنات سدیم در صنایع شیشه سازی است. بکارگیری این ماده در شیشه سازی موجب کاهش دمای تشکیل شیشه و صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
  • تولید مواد شیمیایی: کربنات سدیم در تولید مواد شیمیایی مختلف مانند سدیم بی کربنات، سدیم سیلیکات، سدیم تریپل فسفات، سدیم دی کرومات، سدیم آلومینات، سدیم سیانید و . . . به کار می رود.
  • تولید کاغذ: در صنایع تولید کاغذ کربنات سدیم به عنوان عامل تنظیم کننده اسیدیته و همچنین به منظور رنگ زدایی از کاغذ باطله به کار میرود.
  • تولید صابون و پودر شوینده: در صنایع شوینده سودا اش کاربردهای بسیاری دارد از قبیل: نرم کردن آب، ایجاد قلیاییت محلول شستشو و خنثی کننده اسیدها ایجاد کننده اکتیو آنیونیک در فرمولاسیون ها.
  • نرم کردن آب: کربنات سدیم با حذف یون های سختی محلول شستشو (کلسیم و منیزیم ) به صورت ترسیبی باعث نرم کردن آب می شود.

تفاوت کربنات سدیم سبک و سنگین

این دو محصول از نظر فرمول شیمیایی کاملا یکسان هستند ولی تفاوت کربنات سدیم سبک و سنگین در اندازه ذرات آنهاست به این صورت که کربنات سدیم سنگین به صورت گرانولی و کربنات سدیم سبک به صورت پودری است و چگالی کربنات سنگین (soda ash dense) نسبت به کربنات سبک (soda ash light) بالاتر است

مشخصات فیزیکی و شیمیایی کربنات سدیم

سدیم کربنات دارای دمای ذوب ۸۵۱ درجه سلسیوس است. این محصول در دماهای بالاتر تجزیه می شود. بنابراین دمای جوش برای این ماده تعریف نمی شود. حلالیت آن در آب در دمای ۲۰ درجه سلسیوس برابر با ۲۱۵ گرم در لیتر است. سایر مشخصات فیزیکی این محصول در جدول زیر نشان داده شده است.

خاصیت مقدار شرایط
شماره CAS ۴۹۷-۱۹-۸
جرم مولکولی ۱۰۶
دمای ذوب ۸۵۱ درجه سلسیوس
دمای جوش تجزیه می شود
چگالی ۲٫۵۳۲ گرم بر لیتر در دمای ۲۰ درجه سلسیوس
فشار بخشار ماده معدنی قابل یونیزه شدن است
حلالیت در آب ۲۱۵ گرم بر لیتر در دمای ۲۵ درجه سلسیوس
قذرت بازی PH=11.6 در محلول آبی ۱٫۰ مولار
شکل ظاهری جامد سفید رنگ
حلالیت در الکل نامحلول
بو فاقد بو
گرمای ویژه ۱۰۴۲ ژول بر کیلوگرم کلوین

 

سدیم کربنات در واکنش با کربن دی اکسید و آب تولید سدیم بیکربنات می کند:

واکنش دی اکسید

همچنین سدیم بیکربنات در حضور سود، سدیم کربنات تولید می کند:

سدیم بی کربنات

انحلال سدیم کربنات در آب یک واکنش گرما زا است. نمودار زیر گرمای انحلال سدیم کربنات را در غلظت های مختلف نشان می دهد.

گرمای انحلال کربنات سدیم

محلول آبی سدیم کربنات در دماها و غلظت های مختلف منجر به تشکیل فازهای جامد متنوعی می گردد. در جدول زیر مشخصات فازهای جامد مختلف و ناحیه تشکیل آنها نشان داده شده است.

فاز-کربنات-سدیم

در شکل زیر فازهای مختلف سدیم کربنات در محلول آبی در دماها و غلظت های مختلف نشان داده شده است.

مشخصات-فازهای-کربنات-سدیم

همانطور که قبلا اشاره شد، سدیم کربنات یک باز قوی است که pH محلول ۱٫۰ مولار آن برابر ۶٫۱۱ است. همچنین pKa برای یون CO3 -2  برابر ۳۳٫۱۰ است. می توان گفت در PH=10.33 یون های کربنات و بیکربنات به مقدار مساوی در محلول وجود دارند.

فروش کربنات سدیم

صدرا شیمی توانایی تامین کربنات سدیم مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت دارد. می توانید جهت مشاوره و استعلام با کارشناسان فروش تماس حاصل بفرمایید.

قیمت کربنات سدیم

قیمت کربنات سدیم صدرا شیمی مناسب ترین قیمت در بازار است که می توانید جهت مقایسه قیمت با کارشناسان فروش تماس حاصل بفرمایید.

خرید کربنات سدیم

صدرا شیمی با داشتن انبار و اجاره انبار در سایر استان ها توانایی تامین به موقع و سریع کربنات سدیم را دارد.

کربنات سدیم مراغه

کربنات سدیم سمنان

مشاوره و استعلام قیمت
03134597127
09127309439